چگونه هواوي در كنار يك سازنده لنزهاي حرفه اي با نام Leica قرار گرفت؟
۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۷:۳۴| بازدید: | نویسنده افسانه عبدالهي | نظرات (0)

شرکت Leica

هواوي كه در حوزه عكاسي با هوش مصنوعي نمونه هاي موفقي در سري گوشي هاي Huawei Mate 10 به بازار عرضه كرده بود، سه هفته پيش گوشي هوشمند جديد خود را معرفي كرد. Huawei P20 Pro اولين گوشي هوشمندي است كه تاكنون با يك دوربين سه گانه طراحي شده و براي اين طراحي، همكاري بلند بالايي با شركت Leica داشته است. با بهره گيري از عملكرد تصويربرداري در كلاس DSLR، عصر جديدي در دوربين گوشي هاي هوشمند معرفي شد.

هواوي يك شركت جوان با تكنولوژي پيشرفته از چين و Leica يك شركت تجاري مطرح در زمينهٔ عكاسي با سابقه بسيار طولاني در آلمان است. چگونه اين دو با هم متحد شدند؟ اين همكاري باعث چه پيشرفت هايي شده؟ در ادامه به صحبت هاي لي چانگ جو، معاون رياست دستگاه هاي تجاري Huawei Consumer BG مي پردازيم تا داستان همكاري اين شركت را بيشتر بدانيم.

بعضي ها مي گويند كه گوشي هاي هوشمند از دوربين سنتي الهام گرفته اند. بااينحال، اكنون هوآوي با يكي از بزرگترين سازندگان دوربين همكاري مي كند. امروزه دوربين در تمام گوشي هاي هوشمند به يك ويژگي ضروري تبديل شده است. دوربين يكي از مهمترين شاخص ها در مقايسه دو گوشي هوشمند به شمار مي رود و سازندگان مختلف قابليت هاي خود را در اين زمينه نشان داده اند. ويژگي هاي مانند افزايش پيكسل، وضوح بالا، فيلترها، تثبيت كننده هاي تصوير نوري، عكاسي شبانه، كيفيت تصوير و تجربه مصرف كننده را به شدت غني كرده است. بدون نياز به حمل يك دوربين سنگين وزن، ما فقط با يك گوشي هوشمند ميتوانيم هرلحظه را ثبت كنيم و خاطرات خود را جاودانه نگهداريم.

Huawei به شدت معتقد است كه در اين عصر ديجيتال، ماهيت دنيا تغيير نكرده است. اصول تصويربرداري، طراحي نوري و كيفيت تصوير تغيير نكرده است. بنابراين، ما بايد گوشي هاي هوشمند را با كيفيت تصوير برتر و يك تجربه لذتبخش دوربين ارائه دهيم. Huawei در حال ايجاد فلسفه اي در مورد چگونگي ثبت تصاوير با گوشي هاي هوشمند است كه احساسات تصوير و مفهوم را در خود جاي دهد. اين موضوع در نهايت منجر به همكاري با شركت برتر در صنعت دوربين مي‌شود: يعني Leica.

چرا لايكا؟

لايكا براي علاقه مندان به عكاسي همانند يك افسانه است. هيچ دوربين ديگري به اندازه عكاسي به يكي از دوربين هاي لايكا احساس خوبي به شما نمي دهد. اين نه تنها به اين دليل است كه Oskar Barnack نخستين نمونه 35 ميليمتري فيلم لايكا را در سال 1914 به عنوان نمونه اوليه دوربين كامپكت مدرن ساخت بلكه دليل اصلي كيفيت دوربين هاي لايكا بوده كه عمر اين شركت را صد ساله كرده است. عكاسان مختلف از دوربين هاي لايكا براي ضبط لحظات تاريخي گرانبها استفاده كرده اند.

دوربين هاي لايكا سيستم هاي نوري عالي دارند. فرآيند توليد لنزهاي لايكا بسيار پيچيده است. علاوه بر مواد منحصر به فرد مورد استفاده، چند ماه طول مي‌كشد تا درجه حرارت شيشه نوري را به تدريج كاهش دهند كه به درجه حرارت مناسب دست پيدا كنند. شهر ويتزلار كه لايكا در آن واقع شده است، به عنوان دروازه سيليكون نوري اروپا شناخته مي شود، جايي كه جمعي از كارشناسان نوري كارهاي خود را براي تحقيق و طراحي اختصاص داده اند. عكس هاي گرفته شده با يك دوربين لايكا، شفاف، اشباع كافي در رنگ، مناسب براي به چشم و يك احساس سه بعدي بين موضوع و پس زمينه را به شما القا مي كند. با توجه به قدرت تفكيك بالا لنز، لايه هاي تصاوير غني هستند و حس خاصي از طراوت دارند.

پس از يك صدسال توسعه، Leica يك فرهنگ منحصر به فرد را تشكيل داد. دوربين لايكا نماد فناوري حرفه اي و تضمين ايجاد هنري است. البته، با توجه به قيمت بالاي آن، لايكا تحت دسته بندي كالاهاي لوكس قرار مي گيرد. استفاده از دوربين هاي لايكا نشانه اي از طعم و مزه است. اين دوربين ها حتي به عنوان يك كالاي باارزش نسل به نسل منتقل مي شوند.

هواوي و لايكا همكاري مي كنند

اولين بازديد Huawei از Leica در تابستان 2014 بود. در اوايل سال 2013، Huawei ايميل هايي را به شركت Leica جهت همكاري ارسال كرد؛ اما به صورت كاملاً مؤدبانه اي درخواست ها رد شدند. با اين حال، پس از چندين تلاش، لايكا در نهايت موافقت كرد با Huawei ملاقات كند.

اين اتفاق با يك ديدار آغاز شد. سال 2014، لايكا به محل تازه تأسيس خود نقل مكان كرد. سالن جديد Leica يك موزه كوچك براي مردم است. نمايشگاه هاي عكاسي در طول سال وجود دارد. در اينجا براي اولين بار، مجموعه كاملي از دوربين هاي لايكا را در محدوده نزديك مشاهده كرديم. اين اولين بار بود كه من متوجه شدم كه “اين عكس ها” با دوربين لايكا گرفته شده و دوربين معروف Leica M Monochrome تنها مي تواند عكس هاي سياه و سفيد بگيرد.

براي اولين بار، دو طرف، فرهنگ شركت هاي مربوطه خود را معرفي كردند. مديرعامل شركت Leica در حدود ۲۰ دقيقه وقت صرف كرد تا به معرفي ما گوش فرا دهد. هر دو طرف موافقت كردند تا جلسه بعدي را برقرار كنند.

اين ديدار كوتاه دو ساعته در لايكا به من احساس تازه اي بخشيد. اين نام تجاري با قرن ها تجربه در ايجاد تصاوير باكيفيت بالا، فناوري بالا، ساخت و ساز فوق العاده و جزئيات كامل، تمركز بر يك فرهنگ سازماني است كه بسيار شبيه به Huawei است. اگر Huawei و Leica قادر به همكاري با يكديگر در فناوري دوربين گوشي هاي هوشمند باشند، اين امر منجر به يك محصول خيره كننده خواهد شد.

اگرچه فروش شركت Leica هنوز هم به طور پيوسته در هرسال افزايش مي يابد و هنوز هم سود بالا را حفظ مي كند، مديريت ارشد آن نيز فكر مي كرد كه مأموريت Leica به ارمغان آورد تصاوير با كيفيت بالا براي مصرف كنندگان به خصوص در گوشي هاي هوشمند است. براي انجام اين كار، آنها نياز به يك شريك استراتژيك با فرهنگ مشابه، ديد يكسان و البته تكنولوژي لازم داشتند.

لايكا به دنبال شركت هايي براي همكاري بود كه Huawei انتخاب شد. سرنوشت دو طرف به اين صورت بود. با توجه به زمينه هاي تخصص، درك و احترام به ارزش يكديگر، نگرش همكاري شكل گرفت. پس از چندين دور ارتباط و ارزيابي، يك توافقنامه همكاري استراتژيك به پايان رسيد.

اجراي نهايي

رسيدن به توافقنامه همكاري تنها اولين گام بود. هدف نهايي براي هر دو طرف اين بود كه تجربيات عكس جديد را به كاربران از طريق همكاري افزايش دهند. هر دو طرف گروهي از كارشناسان را به رهبري دكتر Weyler از Leica و دكتر Yi از Huawei تشكيل دادند كه هدف اصلي آنها طراحي نوري و كيفيت تصوير بود.

شركت Leica

هنگامي كه Leica روش هاي تست خود را به كارشناسان Huawei و تأمين كنندگان ما معرفي كرد، همه شوكه شد. منبع نور لايكا براي خلق و خوي و انعكاس نور حداقل ده برابر قوي تر از آزمون معمول نور ما بود. لايكا در مورد استفاده از استانداردهاي آزمون لنز لايكا براي آزمايش لنز گوشي هوشمند اصرار كرد؛ زيرا پايه كيفيت تصوير عالي است.

در ابتدا، براي هر 100 لنز توليدشده تنها 10 عدد استفاده مي شد. تيم فناوري نوري ما اين چالش را پذيرفت. تيم تحقيق و توسعه هواوي در كنار همكاري با تأمين كنندگان و كارشناسان Leica كار كرد. با تلاش بسيار زياد نرخ به طور مداوم بهبود يافته و در نهايت به توليد انبوه قبل از مهلت برنامه ريزي شده رسيديم.

لنزهاي P9 و P9 Plus لنزهاي لايكا را در گوشي هاي Huawei با ديافراگم 2.2 و 2.5 قراردادند.

چگونه به كيفيت لايكا در تصاوير رسيديم؟

كارشناسان كيفيت تصوير Huawei متوجه شدند كه اگرچه كيفيت ابزار و سيستم عامل تست در دو طرف يكسان، اما استانداردهاي آزمون شركت Leica بسيار بالاتر است. براي برآورده ساختن استانداردهاي لايكا، نيازهاي بالاتر بر روي دستگاه هاي تلفن همراه، الگوريتم هاي ISP و پس پردازش اعمال شد.

تست كيفيت تصوير شامل اندازه گيري هاي مختلف مانند رنگ، تمركز، بافت، نويز، اعوجاج و حركت است. تيم تست كيفيت تصوير نه تنها شمار زيادي از تصاوير را به عنوان نمونه در هر روز برداشت، بلكه تعداد زيادي از تصاوير بتا براي آزمايش نيز دريافت كرد. هركدام از آنها، داراي نكته اي بودند كه در سري برطرف مي شد.

به عنوان يك فرد باتجربه در اين زمينه، هرروز از ژانويه تا فوريه 2016 تصاويري را با استفاده از نمونه اوليه P9 وارد كردم. بعد از هر ارتقاء، من مي توانم بهبود كيفيت عكس ها را احساس كنم و به سبك Leica نزديك شديم.

اميد به موفقيت

در 3 آوريل 2016، در لندن، Huawei P9 و P9 Plus در برابر بيش از 1500 خبرنگار از صدها رسانه در سراسر جهان رونمايي شد. همكاري با شركت Leica در دوربين دو گانه بزرگترين نقطه برجسته كنفرانس شد. ما در اين كنفرانس چهار عكاس برتر جهان را دعوت كرديم تا عكس هايي را كه با P9 گرفته بودند را به اشتراك بگذارند. در 15 آوريل، مديرعامل شركت Huawei Consumer Group، ريچارد يو، در شانگ هاي، محصولات P9 را به مصرف كنندگان چين عرضه كرد. مديران ارشد و مديران اجرايي شركت Leica همه در كنفرانس حضور به هم رسانده و سخنراني كردند.

بسياري از دوستان من اكوسيستم خود را به P9 تغيير دادند و به لطف اين دستگاه كاربران زيادي به هواوي مهاجرت كردند. بعضي از دوستانم متوجه شدند كه حالت سياه و سفيد P9 بسيار عالي است و تصاوير آن بسيار شبيه به تصاوير لايكا بود. 100 سال سابقه استفاده از تصاوير سياه و سفيد Leica تنها در Leica M Monochrome مورد استفاده قرار نمي گيرد، بلكه در P9 نيز در شما را شگفت زده خواهد كرد.

اما مهم تر از همه، مردم در ذهنشان يك سؤال داشتند. محصولات لايكا محصولات با كيفيت بالا را در نظر گرفته اند. Huawei توليد كننده لوازم الكترونيكي مصرفي است. چرا آنها با هم يكي شدند؟ آيا فلسفه خاصي در مورد طراحي وجود دارد؟ پس از كنفرانس مطبوعاتي P9 / P9 Plus، يك خبرنگار اين سؤال را از مديرعامل شركت Leica پرسيد. ما فكر مي كنيم كه محصولات Huawei با كيفيت بسيار خوبي هستند، چه در انتخاب مواد، معرفي فناوري هاي پيشرفته و يا استانداردهاي كيفيت در نرم افزار و سخت افزار، كه همه آنها منعكس كننده كيفيت بالا و ويژگي هاي پيشرفته است. Leica يك نام تجاري با تاريخ بيش از 100 سال است. همچنين در هنگام انتخاب يك همكار بايد بسيار مراقب باشد و در نهايت Huawei را به عنوان يك شريك استراتژي بلندمدت انتخاب كرد.

هواوي و شركت Leica در جهت تجربه اي بي نظير

با محبوبيت تلفن هاي همراه، مردم بيشتر و بيشتر از گوشي هاي هوشمند خود استفاده مي كنند تا هرلحظه خود را ثبت كنند و با جهان به اشتراك بگذارند. وقتي ما با گوشي هاي هوشمند خود عكس مي گيريم، لحظات را جاودانه مي كنيم. عكس هاي امروز، فردا تاريخ مي شوند. اين جايي است كه هواوي و لايكا، نه تنها با تكنولوژي، بلكه با تعريف مجدد عكاسي با گوشي هوشمند، به پايان رسيد. همكاري بين Huawei و Leica باعث جريان تازه اي در اين زمينه شده است. آينده عكاسي تلفن همراه Huawei باارزش است؛ منتظر باشيد.

برچسب‌ها: ،

[ ]

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

بقیه صفحات

درباره سایت
عضویت در خبرنامه
عضویت لغو عضویت
نظر سنجی سایت
نتیجه
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
لینک های تبادلی اتوماتیک
فاقد لینک
ورود به سایت
نام کاربری :
پسورد :
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار سایت
بازدیدکنندگان امروز : 287
بازدیدکنندگان دیروز : 128
افراد آنلاین : 2
کل بازدیدکنندگان : 6357
دیگر موارد