از تبلت ويندوزي تا لپ تاپ سرفس؛ مروري بر سفر 5 ساله مايكروسافت در حوزه سخت افزار
۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۱:۵۶| بازدید: | نویسنده افسانه عبدالهي | نظرات (0)

حدود پنج سال قبل، هيچكس مايكروسافت را به خاطر محصولات سخت افزاري اش نمي شناخت؛ البته چندين قطعه لوازم جانبي از سوي اين شركت معرفي شده بود و مدتي هم از حضور اكس باكس در بازار مي گذشت، ولي در حوزه كامپيوترهاي شخصي همه چيز براي آنها در نرم افزار خلاصه مي شد.

مايكروسافت در سال 2012 با معرفي سرفس پرو و سرفس آر تي وارد كسب و كار PC شد

از اواسط سال 2012 ورق برگشت؛ مايكروسافت از دو تبلت حرفه اي به نام هاي «سرفس پرو» و «سرفس آر تي» رونمايي كرد كه ورود رسمي اين كمپاني را به كسب و كار كامپيوترهاي شخصي رقم زدند. در آن زمان تصميم ردموندي ها كمي عجيب مي نمود، به خصوص اينكه تبلت هاي ويندوزي چندان محبوب نبودند؛ با اين حال كمپاني مذكور پا پس نكشيد و مسيرش را ادامه داد تا هر سال شاهد نوآوري هاي بيشتري از سوي آنها باشيم.

 

 

با اينكه فروش اين محصولات چندان چنگي به دل نمي زد، اما مايكروسافت بر ايده اش پافشاري كرد و توانست سرفس را از جايگاه يك تبلت نه چندان محبوب به سطح يك كامپيوتر شخصي همه كاره برساند. حال با معرفي «لپ تاپ سرفس» كمپاني مذكور مي خواهد براي نخستين بار به جنگ رقبايي نظير Dell و اچ پي (كه مدتهاست از ويندوز حمايت مي كنند) و حتي خانواده مك بوك اپل برود.

تبلت سرفس آر تي يكي از ضعيف ترين محصولات سخت افزاري مايكروسافت لقب گرفت

واضح است كه پيمودن اين راه به هيچ وجه ساده نبوده؛ تبلت هاي سرفس با ظاهر جذاب و رنگ هاي چشم نواز در ابتدا بسيار مورد توجه قرار گرفتند، اما نقد و بررسي هاي اوليه حكايت از عملكرد كمتر از حد انتظار آنها داشت. سري پرو (Pro) شارژدهي ضعيفي داشتند، نه به اندازه تبلت ها ظريف و سبك بودند، و نه توان عملياتي شان به لپ تاپ هاي حرفه اي مي رسيد. نهايتاً مدل «سرفس آر تي» مبتني بر پردازنده ARM با انتقادات گسترده روبرو شد كه بخش اعظم آن به پشتيباني ضعيف اين نسخه از ويندوز برميگشت.

 

 

«سرفس آر تي» همچون تمامي دستگاه هاي مبتني بر ويندوز RT با شكست مواجه شد و اگرچه مايكروسافت «سرفس 2» را با سخت افزاري قوي تر عرضه كرد، اما كاربران به صراحت اعلام كردند نسخه كاملي از ويندوز را با قابليت اجراي تمامي اپليكيشن هاي دسكتاپ مي خواهند، نه كمتر از آن.

موفقيت سرفس پرو 2 و 3 نگاه كاربران را به محصولات مايكروسافت تغيير داد

خوشبختانه مايكروسافت متوجه شد كه بايد توانش را به ساخت كامپيوترهاي كامل و همه كاره معطوف سازد، نه تبلت هايي در سطح آيپد. نگاه اين كمپاني به سمت PC هاي هيبريدي 2-در-1 تغيير جهت داد و با استفاده از پردازنده هاي قوي تر و كم مصرف تر، توانست به اين مهم دست يابد؛ سرفس پرو 2 و سرفس پرو 3 توانستند در نقش يك كامپيوتر حرفه اي نياز كاربران را برآورده سازند.

 

 

در سال 2015 بود كه سرفس به جايگاه مطلوبش نزديك شد. مايكروسافت تصميم گرفت به جاي تمركز بر ويندوز آر تي، نسخه ارزان قيمت تري از تبلت هاي سرفس پرو را به نام «سرفس 3» عرضه كند، محصولي كه از نسخه كامل ويندوز بهره مي برد و با قيمت زير 500 دلار، هم به عنوان تبلت و هم در نقش لپ تاپ عمل مي كرد. پس از آن سرفس پروي 4 هم با استقبال گسترده اي روبرو شد، چون دستگاهي پرقدرت در ابعادي ظريف و سبك به شمار مي رفت.

سرفس بوك، نخستين لپ تاپ مايكروسافت بود كه براي رقابت با مك بوك پرو عرضه شد

در همين سال، مايكروسافت ستاره ديگري را به خانواده محصولاتش افزود: سرفس بوك. اين دستگاه نخستين لپ تاپ ردموندي ها به شمار مي رفت كه با نمايشگر 13 اينچي بسيار با كيفيت، شارژدهي بالا، طراحي زيبا و البته توان پردازشي فوق العاده براي رقابت با مك بوك پرو هاي اپل عرضه شد. از همه مهم تر اينكه تنها با فشردن يك دكمه، مي توانيد نمايشگر را از بدنه جدا كرده و آن را به تبلتي سبك وزن مجهز به پردازنده هاي كلاس لپ تاپ تبديل نماييد.

 

 

البته برخي كارشناسان از طراحي خاص لولاي اين لپ تاپ و قيمت بالاي آن به عنوان نكات منفي در فهرست ويژگي هاي سرفس بوك نام برده اند، اما بسياري ديگر معتقدند مايكروسافت با معرفي اين محصول توانست ديگر توليدكنندگان نوت بوك را به چالش بكشد و آنها را به ارائه دستگاه هايي قدرتمند و زيبا تر ترغيب نمايد.

سرفس استوديو به سرعت به يكي از آرزوهاي طراحان گرافيكي بدل شد

در سال 2016 شاهد تصميم جسورانه ديگري از سران اين غول تكنولوژي بوديم؛ مايكروسافت نخستين كامپيوتر دسكتاپ خود يعني «سرفس استوديو» را معرفي كرد كه اگرچه در نگاه اول شبيه ديگر PC هاي همه كاره روميزي به نظر مي رسيد، اما ويژگي هاي برجسته، قابليت تغيير زاويه نمايشگر، و به خصوص لوازم جانبي اختصاصي از جمله قلم استايلوس و «سرفس دايال»، به سرعت آن را به يكي از آرزوهاي طراحان گرافيكي بدل كرد.

 

 

قيمت بالاي سرفس استوديو (بيش از 3000 دلار) و فقدان قابليت ارتقاء سخت افزاري را مي توان به عنوان معايب اصلي اين محصول برشمرد، اما به هر حال مايكروسافت نشان داد مي تواند كامپيوتر دسكتاپي بسازد كه از همه نظر با برترين محصولات روز دنياي تكنولوژي برابري مي كند و حتي در مواردي از آنها سرتر است.

مايكروسافت هيچگاه در حوزه موبايل موفقيتي به دست نياورد

با وجود اين گام هاي مثبت، مايكروسافت نتوانست در حوزه موبايل درخشش كافي داشته باشد و حتي خريد نوكيا هم گره كار آنها را باز نكرد. به تازگي هم مشخص شد كه اين كمپاني پلتفرم ويندوز فون را به طور كامل كنار گذاشته. حتي با وجود موفقيت سرفس پروي 4 و سرفس 3، بيش از يك سال است كه شاهد به روز رساني آنها نبوده ايم و توليد سرفس 3 هم در ماه پاياني سال 2016 متوقف شده است.

 

 

بدين ترتيب تعجبي ندارد كه در آخرين گزارش عملكرد مالي مايكروسافت، كاهش 26 درصدي در فروش خانواده محصولات سرفس عنوان شده كه رقمي بيش از يك ميليون دستگاه را شامل مي شود. براي مقايسه كافيست بدانيد اپل در حوزه كامپيوترهاي شخصي پنج برابر و در زمينه تبلت حدود 12 برابر از ردموندي ها بيشتر فروش دارد، حتي با وجود اينكه فروش آيپد روز به روز كمتر مي شود.

شايد بگوييد اين دو كمپاني را نبايد با يكديگر مقايسه كنيم، اما حقيقت اين است كه مايكروسافت براي حضور در عرصه سخت افزار و ارائه يك پلتفرم مشترك در قالب سبد خريدي كامل، بايد اپل را الگوي خويش قرار دهد، و تا به اينجا ديده ايم كه سرفس هنوز راه زيادي براي رسيدن به جايگاهي رقابتي پيش رو دارد.

 

 

شايد لپ تاپ سرفس مجهز به ويندوز 10 اس همان محصولي باشد كه هواداران مايكروسافت منتظرش بودند

با همه اين تفاسير، كنفرانس آموزشي اخير مايكروسافت موسوم به microsoftEDU كه با معرفي نسخه جديد سيستم عامل محبوب ويندوز يعني Windows 10 S و لپ تاپ سرفس همراه بود، دوباره اميدها را در دل هواداران اين كمپاني زنده كرد و آنها را اميدوار ساخت كه شايد در آينده باز هم محصولات سخت افزاري بيشتر و متنوع تري را شاهد باشيم.

لپ تاپ سرفس هيچ ويژگي عجيب و غريبي ندارد، نه نمايشگرش از بدنه جدا مي شود و نه قابليتي نوآورانه را ارائه مي كند؛ در واقع اين لپ تاپ را مي توان ساده ترين سخت افزار مايكروسافت دانست كه تا به امروز توليد شده است. با اين حال شايد رمز موفقيتش نيز همين باشد: دستگاهي ساده و به دور از پيچيدگي با طراحي ظريف، وزن كم، كيفيت ساخت بالا و كاربرد آسان.

 

 

يكي از نكات جالب توجه در مورد لپ تاپ سرفس اين است كه اگرچه با نسخه سبك و كم حجم ويندوز 10 اِس عرضه مي شود، اما كاربران در صورت نياز مي توانند آن را به نسخه كامل ويندوز 10 پرو ارتقاء دهند و تمام نرم افزارهاي دسكتاپ را روي آن به اجرا درآورند.

مي بينيم كه فقط طي پنج سال، مايكروسافت از يك شركت مبتدي در حوزه سخت افزار، به سطحي از توانايي و اعتماد به نفس رسيده كه مي تواند محصولي ساده و كاربردي را براي رقابت با بزرگان اين صنعت معرفي كند؛ محصولي كه به هيچ ويژگي خاص و عجيبي براي برجسته شدن نياز ندارد. لپ تاپ سرفس شايد فقط يك نوت بوك ساده باشد، اما احتمالاً همان چيزيست كه علاقه مندان به اين شركت و كاربران پرسابقه ويندوز انتظارش را مي كشيدند؛ ماه هاي آتي مي تواند نشان دهد كه آيا تصميم ردموندي ها درست بوده يا خير.

برچسب‌ها: ،

رجيستري پاياني براي موبايل‌هاي طرح چيني
۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۰۵:۲۱| بازدید: | نویسنده افسانه عبدالهي | نظرات (0)

طرح رجيستري برند به برند جلو مي‌رود اما چه سرنوشتي در انتظار موبايل‌هاي گمنامي است كه با عنوان «موبايل طرح چيني» در بازار به فروش مي‌رسند؟ اين دستگاه‌ها شباهت زيادي به پرچمداران برندهاي مختلف دارند و حالا «امير اسحاقي»، دبير انجمن واردكنندگان موبايل در گفتگو با ديجياتو خبر مي‌دهد كه طرح رجيستري احتمالاً پاياني براي اين گونه موبايل‌ها در بازار ايران خواهد بود.

امير اسحاقي معتقد است با پايان كامل طرح رجيستري، كاربران از موبايل‌هاي با‌كيفيت‌تر و با اصالت برخوردار خواهند بود و درباره سرانجام بازار وسيع موبايل‌هاي طرح چيني به ديجياتو مي‌گويد:

«اينكه چه سرنوشتي در انتظار بازار موبايل‌هاي طرح چيني است را بايد به دو صورت متصور شد: يا نمايندگاني قانوني براي اين دسته از موبايل‌ها در ايران پيدا خواهد شد و آنها را بعد از انجام تست‌هاي لازمه همچون SAR و... وارد كشور خواهند كرد و يا اينكه به كل جمع آوري خواهد شد.»

وي گلايه خود را نسبت به طولاني شدن فرايند طرح رجيستري بازهم مطرح مي‌كندولي فعلا راه چاره‌اي جز كنار آمدن با سياست‌هاي موجود نمي‌بيند. دبير انجمن واردكنندگان موبايل باور دارد كه ظرفيت نياز بازار موبايل هميشه در كشور وجود دارد و مهلتي كه سامانه همتا به برندهاي جديد مشمول طرح رجيستري مي‌دهد، باعث مي‌شود تا ضرر چنداني به واردكنندگان و فروشندگان در طول اجرايي شدن فازهاي مختلف طرح رجيستري وارد نشود:

«تمامي مدل‌هاي تلفن همراه موجود ال‌جي در بازار كه قاچاق هستند و سهمي حدودا چهل درصدي از كل موبايل‌هاي اين برند را دارند، در طول هفته‌هاي آتي به طور حتم باز مي‌شوند و با سيم‌كارت در سامانه ثبت مي‌شوند. اين اقدام فروشندگان به نفع كاربران است چرا كه تضمين مي‌كند خريد آنها در آينده دچار مشكل نخواهد شد.»

 

اسحاقي از نگراني انجمن نسبت به تعديل نيرو برخي شركت‌هاي واردكننده به سبب ضررهايي كه در طول اين چند ماه ديده‌اند مي‌گويد و باور دارد عملي شدن قولي كه «حميدرضا دهقاني‌نيا» به آنها داده مي‌تواند از اين امر جلوگيري كند:

«سياست‌هاي شركت‌هاي واردكننده بر اساس اين نوشته شده كه تا پايان سال تمامي برندها اعم از برندهاي مطرح و كمتر شناخته شده مشمول طرح رجيستري خواهند شد. اين قولي است كه انجمن از ستاد مبارزه قاچاق كالا و ارز گرفته و بر همين اساس اقداماتي نيز براي تامين مورد نياز بازار موبايل صورت گرفته است. ما تا پيش از عيد احتمالا عرصه پرچمدار جديد سامسونگ يعني گلكسي S9 در ايران را خواهيم داشت و اهميت قرار گرفتن اين برند در زير طرح رجيستري به اين سبب دوچندان خواهد بود.»

 

برندهاي طرح رجيستري

 

دبير انجمن واردكنندگان موبايل اطلاع‌رساني كامل رسانه‌اي را يكي از عوامل تاخير در اجراي طرح رجيستري متصور مي‌شود و مي‌گويد كه مسئولين قصد دارند تا بتوانند به وسيله تمامي رسانه‌هاي موجود هشدارهاي لازم را به كاربران بدهند تا در آينده با مشكل مواجه نشوند.

اسحاقي معتقد است كه سرنوشت طرح رجيستري در نهايت به نفع بازار خواهد بود و تمامي اتفاقاتي كه تاكنون در اين باره رخ داده مقدماتي بوده كه بايد براي به سرانجام رساندن اين طرح اصناف و كاربران مختلف با آن مواجه مي‌شدند.

برچسب‌ها: ،

همه برندهاي موبايل تا پايان سال به طرح رجيستري مي‌پيوندند
۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۰۰:۰۰| بازدید: | نویسنده افسانه عبدالهي | نظرات (0)

طرح رجيستري با برند ال‌جي به فاز جديدي وارد شده است. با اين‌ حال گزينه ال‌جي نسبت به برندهايي چون سامسونگ و هواوي سهم بازار بسيار كمتري دارد و هنوز طرح رجيستري وارد بازار تقريبا ۸۰ درصد از موبايل‌هاي موجود در كشور نشده است. با اين‌ كه كمتر از دوماه تا پايان سال مانده ولي به گفته مسئولان قرار است كه تمامي برندهاي مطرح تا پايان سال جاري جزو طرح رجيستري قرار بگيرند.

«حميدرضا دهقاني‌نيا» مدير كل ICT ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز ضمن تاكيد به فرايند فعال‌سازي و انتقال مالكيت، از اجراي طرح رجيستري در تمامي برندها تا پايان سال جاري خبر مي‌دهد:

«در مدت كمتر از يك ماه ديگر برندهايي مانند HTC، سوني، سامسونگ و هواوي هم به تدريج مشمول اجراي اين طرح خواهند شد و تلاش مي‌شود تا پايان سال تمام برندها تحت اجراي اين طرح قرار گيرند.»

دهقاني نيا درباره چرايي انتخاب برند ال جي در بين سه كانديداي اعلام شده آن را به سياست‌هاي آرام طرح رجيستري مرتبط دانست و گفت: «ال‌جي در بازار ايران درصد خيلي زيادي از سهم بازار را در اختيار ندارد اما با توجه به اينكه واردات رسمي اين برند به نسبت بيشتر است، انتخاب آن فرصتي براي مردم و فعالان عرصه موبايل است تا بتوانند خود را با طرح تطبيق دهند.»

 

برندهاي طرح رجيستري

 

وي پس از پايان جلسه اعضاي كميته طرح رجيستري در سازمان رگولاتوري اطلاعات بيشتر درباره روند و نتايج اين جلسه را به همين سازمان واگذار كرده و تاكيد مي‌كند كه برند ال‌جي مي‌تواند واردكنندگان را در به جريان انداختن سريع‌تر و بهتر چرخ طرح رجيستري همراهي كند.

اين طور كه پيداست برندهاي بعدي براي طرح رجيستري سوني و اچ‌تي‌سي خواهند بود و در نهايت اين طرح به سراغ هواوي و سامسونگ خواهد رفت. پيش‌تر دهقاني نيا به ديجياتو گفته بود كه كه تمامي برندها تا پايان امسال مشمول طرح رجيستري مي‌شوند و تاكيد دوباره وي بر اين موضوع دال بر عزم راسخ دولت براي نهايي كردن طرح رجيستري دارد.

با آغاز فاز جديد طرح رجيستري تكرار اين هشدار ضروري به نظر مي‌‌رسد كه درصورتي‌كه داراي تلفن همراه با برند ال‌جي هستيد و تلفن همراه شما به هردليلي در چند ماه گذشته خاموش بوده است، لازم است تا قبل از زمان آغاز طرح براي اين برند در ۲۸ بهمن ماه، تلفن همراه خود را با قراردادن سيمكارت درون آن روشن كرده و حتي المقدور با آن تماسي بيش از 60 ثانيه بگيريد و يا پيامكي ارسال كنيد تا در سيستم پايش موبايل‌ها ثبت شود.

برچسب‌ها: ،

ال جي فعاليت هاي خود در بازار موبايل چين را متوقف مي كند
۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۵۲:۲۴| بازدید: | نویسنده افسانه عبدالهي | نظرات (0)

كمپاني ال جي در سال هاي اخير در بازار پر رونق چين حضور موفقي نداشته و حالا رسانه هاي محلي مدعي شده اند ضررهاي متوالي در بازار چين كمپاني كره اي را متقاعد كرده فعاليت هاي كسب و كار موبايل خود در اين كشور را متوقف كند.

ال جي از اواسط سال 2016 و پس از معرفي G5 SE گوشي جديدي را در چين رونمايي نكرده با اين حال برخي محصولات خاص را از طريق نمايندگي هاي رسمي در اين كشور به فروش مي رساند. حالا اما گزارش هاي جديد حاكي از اين است كه در هفته هاي آتي تمام فعاليت هاي خود را در بزرگترين كشور آسياي شرقي متوقف مي كند.

ظاهرا دليل اصلي اين تصميم حضور قدرتمند برندهاي نو ظهور چيني از قبيل اوپو، ويوو، هوآوي، شيائومي بوده كه سهم ال جي را به زير يك درصد رسانده اند.

ال جي

 

از سوي ديگر مناقشات سياسي بين سئول و پكن فعاليت بسياري از كمپاني هاي كره اي در اين كشور تحت تاثير قرار داده، با اين حال ديگر  زيرمجموعه هاي ال جي كماكان به فعاليت خود ادامه خواهند داد.

چالش هاي ال جي در حوزه كسب و كار موبايل به چين محدود نمي شود و در سال هاي اخير به صورت كلي با مشكل مواجه شده به گونه اي كه از  2015 تا كنون بيش از 1 ميليارد دلار زيان به بار آورده است، اين در حالي است كه ديگر بخش هاي ال جي عملكرد بسيار موفقي داشته اند.

تلاش هاي مسئولان اين كمپاني براي احياي بخش تلفن هاي هوشمند نتايجي در بر نداشته و  بخش موبايل در سه ماهه پاييز  200 ميليون دلار به اين مجموعه خسارت زده است. همين مسائل باعث شده ال جي در سياست هاي بخش اسمارت فون خود تجديد نظر كند و تعطيلي واحدهاي مستقر در چين نيز در همين راستا قرار دارد.

برچسب‌ها: ،

خواننده آمريكايي با استفاده از كيف هاي مخصوص، موبايل تماشگران را غيرفعال كرد
۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۵۰:۱۱| بازدید: | نویسنده افسانه عبدالهي | نظرات (0)

«جك وايت»، خواننده و آهنگساز مشهور آمريكايي كه هميشه طرفدارانش را به خاطر استفاده از موبايل در كنسرت ها سرزنش مي كرد حالا يك گام فراتر از اين برداشته است.

او كه از درخواست كردن براي عدم استفاده از تلفن همراه حين اجرا خسته شده اين بار از تماشگران خواست تلفن هايشان را درون كيف هاي Yondr قرار دهند كه امكان باز كردن آن تنها در نقاط خاصي از محل كنسرت وجود داشت.

اين گروه موسيقي چند روز قبل در بيانيه اي اعلام كرد كه با استفاده از اين كيف ها احتمال تصويربرداري، فيلمبرداري و حتي صدابرداري از مراسم وجود نخوهد داشت:

اين روش به شما اجازه مي دهد براي لحظاتي از موبايل خود فاصله گرفته و از اجراي زنده موسيقي و تلاش ما براي جلب رضايتتان لذت ببريد.

كيف كوچك Yondr كه از جنس نئوپرن ساخته شده تاز ماني كه روي پد مخصوص قرار داده نشده باز نمي شود. بدين ترتيب نيازي نيست كه افراد حاضر در مراسم موبايل هاي خود را تحويل دهند.

YONDR

«گراهام دوگني»، موسس Yondr معتقد است كه استفاده مداوم از موبايل روي سيستم عصبي، الگوي تفكر و تعاملات اجتماعي اثر گذار است و به همين خاطر اختراع خود را وسيله اي مفيد و كاربردي مي داند.

 

افراد بسياري ديگري در رويدادهاي خود از اين وسيله استفاده كرده اند كه از اين ميان مي توان به «سرنا ويليامز» تنيسور سرشناس آمريكايي، هنرمنداني مانند «آليشا كيز»، The Lumineers و كمدين هايي از قبيل «ديو چپل» و «كريس راك» اشاره كرد.

براي مثال سرنا ويليامز كه چند روز پيش با كارآفريني به نام «الكسيس اوهانيان»، ازدواج كرد براي جلوگيري از انتشار تصاوير عروسي‌ اش توسط مهمانان از تكنولوژي Yondr استفاده كرد.

بسياري از تصاوير و ويدئوهاي مربوط به چنين رويدادهايي در شبكه هاي اجتماعي به اشتراك گذاشته مي شوند و وايت از طرفدارانش خواسته براي به اشتراك گذاري اين تصاوير از پست هاي اكانت رسمي اين گروه استفاده كنند.

وايت در ماه هاي آينده قرار است كنسرت هايي را در اروپا روي صحنه ببرد و هنوز مشخص نيست كه در اين رويدادها نيز رويكرد مشابهي را در پيش خواهد گرفت يا خير.

برچسب‌ها: ،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ]

بقیه صفحات

درباره سایت
عضویت در خبرنامه
عضویت لغو عضویت
نظر سنجی سایت
نتیجه
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
لینک های تبادلی اتوماتیک


ورود به سایت
نام کاربری :
پسورد :
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار سایت
بازدیدکنندگان امروز : 191
بازدیدکنندگان دیروز : 128
افراد آنلاین : 2
کل بازدیدکنندگان : 6261
دیگر موارد